Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

THE ELDER SCROLLS V: SKYRIM VR

Eğer oynadığım oyun RYO’ysa dünyası beni içine çekip alsın isterim. Oyuncuya sunduğu dünyalarla efsane hali­ne gelmiş bu oyunları VR desteğiyle oynamak müthiş bir zevk, öyle görünüyor ki Bethesda sanal gerçeklik konusunu iyice ciddiye almaya başladı çünkü bu ay ardı arkasına hem Skyrim’i hem de Fallout4’ü VR olarak piyasaya sürerek sürpriz yaptılar. Oyuna başlamadan evvel Skyrim’in hikâye başlangı­cındaki o heybetli ejderha saldırı sahnesini sanal gerçeklikle oynayacağımı düşündükçe heyecanlanıyordum. Karlı orman­larda yürüyecek, bana bir dokunuş mesafesindeki ağaç dalla­rının arasından geçecektim.

İdam edilmeye götürülürken bindirildiğimiz at arabasında diğer mahkumlarla konuşurken her şey yolunda görünü­yordu. Çözünürlük fena değildi ve kameranın kafamdaki VR setine verdiği tepkiler gayet iyiydi. Fakat idam alanına getirildikten ve görüş alanım iyice genişledikten sonra işler biraz değişti. Çözünürlük rahatsız edici şekilde azalmıştı, o an resmen 90’lar oyunu oynuyormuş gibi hissettim.

DOOM VFffla kıyaslamak gerekirse Skyrlmln oynanabi- lirliği çok daha iyi. VR sürümü normal oyunda olduğu gibi oyuncuya tam hareket imkânı sağlıyor. Oynanıştaki tek sorun başlığı taktıktan sonra menüleri gözlerimle takip ederken görememem oldu. Mesela aşağıdaki bir menüye bakmam gerekiyorsa başımı resmen aşağıya indirmem gerekiyordu ki oyunun hareketli sahnelerinde bunun başa büyük belalar açtığını tahmin edersiniz.

Sanal gerçeklik teknolojisi halen geliştirme aşamasında o yüzden Skyrim VRa giydirirsem haksızlık etmiş olurum. Bu noktada tek canımı sıkan şey oyun 209 TL olması çünkü ne kadar Skyrim hayranı olursanız olun epilepsi geçirmeden oyunun şu anki halini bitirebileceğinizi sanmıyorum. Fiyatı düşerse deneyin ama tecrübe etmezseniz bir şey kaçırmıyor­sunuz emin olun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.