Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

THE LAST OF US PART II’NİN KONUSU

“TÜM BUNLAR SONA ERDİĞİNDE SANA GİTAR ÇALMAYI ÖĞRETECEĞİM.”

Cordyceps enfeksiyonunun insanlığı neredeyse tüketmek üzere olduğu o korkunç günlerden birinde Ellie’ye bunu söylemişti Joel. Playstation Experience’in bizlere sunduğu en büyük sürpriz de şüphe­siz The Last of Us’ın devam oyunu oldu ve çoğu oyuncu oyunun ilk fragmanında Ellie’yi gitarını tıngırdatırken gördüğünde bu sözleri hatırladı.

Peki, Naughty Dog’un The Last of Us’ı duyur­duğu ilk günleri hatırlıyor musunuz? Konsept başımızı döndürmesine döndürmüştü ama ortalama bir oyuncuya en sevmediği oyun anlarını sorsanız, en az bir tane “birisine göz kulak olması gereken” bölümden bahsetmesi hayli kuvvetli bir ihtimaldi. Kısaca Naughty Dog daha önce hiç almadığı kadar büyük bir risk almış, hatta Uncharted serisi ile kazandığı popülarite üzerine de ciddi bir kumar oynamıştı aslında. Oyuna başladığı­mızda ise tüm bu endişeler uçtu gitti, son on yılın en akılda kalıcı hikayelerinden biri, hadi şöyle diyelim, en dokunaklı yol arkadaşlık­larından birine tanıklık ettik ve daha oyunu bitirir bitirmez, finalin buna açık kapı bırakıp bırakmadığı tartışılır daha çay demlemeden yeni oyun hakkında muhabbetler döndür­meye başladık. Gerek Naughty Dog’un bu konudaki isteksiz demeçleri, gerekse Uncharted 4’e gelmesini beklediğimiz yeni hikaye eklentisi sebebiyle The Last of Us: Part ll’nin bu kadar erken duyurulmasını da beklemiyorduk açıkçası.

PlayStation Experience 2016 sırasında yayın­lanan 4 dakikalık fragman gösterdi ki iki oyun arasında on seneye yakın bir zaman geçmiş, dünya hatırladığımız kadar berbat durumda ve haliyle Ellie de 20’li yaşlara yelken açmış. Olay örgüsü konusunda elimizde pek bir şey olmasa da Ellie’nin ilk oyuna göre daha fazla ön planda olacağını ve hatta hikayenin onun üzerinden ilerleyeceğini biliyoruz. Joel’in bu­radaki rolü konusunda da spekülas­yonlar söz konusu. Joel’in fragman­daki varlığının onun hayaleti olduğu ve Ellie’nin çaldığı şarkıdaki hüznün ve öfkesinin sebebinin de Joel’in kaybını işaret ettiğini söyleyenler bile oldu. Her ne kadar oyunun direktörü Neil Druckmann yeni hi­kayede “nefret” olgusunun oldukça önemli yer tutacağını söylediyse de Joel’i seviyor ve bu ihtimali düşünmemeyi tercih ediyoruz.

Direktör demişken, şimdiye kadar Naughty Dog’un en önemli eserlerini beraber yazan ve bu yüzden birbirlerine “evli gibiyiz!” diye takılan Bruce Straley ve Neil Druckmann bu oyunda ayrılıyor, bunun sebebi de The Last of Us ve Uncharted 4 gibi iki projenin ardından hayli yorulan Straley’nin biraz dinlenmek istemesi. Neil Druckmann böylece projenin başına geçerken kendisine sevdiğimiz dizi Westworld’ün metin yazarlığı­nı da yapan Halley Gross eşlik edecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.