THE WALKING DEAD

THE FİNAL SEASON – EPISODE 1 DONE RUNNİNG

Telltaleln 2012’de The Walking Dead oyununu çıkardığım döne­mi hatırlıyorum da şöyle, bayağı herkesi şok içinde bırakmıştı, özellikle de finaliyle. Uzun süredir kendi suyunda kavrulan bir tür olan hikâye odaklı, sinematik macera türü­nü tekrar canlandırmışlardı. Ardından gelen The WolfAmong Us, Tales from the Borderlands ve Game ofThrones gibi oyunlarıyla da bayağı güzel devam etmişlerdi. Taaa ki Batman ve Guardians of the Galaxy gibi isimlerin haklarını alıp hem o isimlerin ününü, hem de kendi oluşturdukları *16111316 bu işi güzel yapıyor yahul’algısını kul­lanarak türün suyunu çıkarana kadar.

BuTelItale oyun yağmuru arasında çıkan ikinci sezon fena olmayan tepki­ler almıştı ama seriyi seven ve merakla takip eden bana bile üçüncü sezon bayağı gereksiz ve arayı doldurmak için çıkardıkları bir oyun gibi gelmişti. Ve bu sezonun çıkışıyla da yanılma­dığımı gördüm. Telltale de üçüncü sezonun ne kadar gereksiz olduğunun farkında olsa gerek, oyunun başında kayıt dosyanızı kaybettiyseniz ya da kayıt dosyanız yoksa oyunun size sun­duğu “önceki Seçimleri Tekrarlama’ özelliğinde ilk sezondan bayağı bir şey seçiyorken üçüncü sezona do­kunmuyorsunuz bile. İlk bölümde bile üçüncü sezondan bir kere bahsedili­yor. Eğer hâlâ Telltaleln The Walking Dead serisine girişmediyseniz ilk iki sezonu oynayıp ardından son sezona atlarsanız pek de bir şey kaybetmez­siniz yani.

THE WALKING DEAD
THE WALKING DEAD

Duygularımla oynuyorsun Telltale… Yine…

Ama dürüst olayım, ilk bölümün ardından oyunun tek eksisi de bu kadar­mış gibi görünüyor. O da oyunun ken­disine etki eden bir eksi sayılır mı emin olamadım. Bunun dışında son sezon gerçekten de doyurucu ve ilk sezon gibi yine harika bir macera oyunu olacak hissiyatını veriyor.

Bunun en önemli sebebiyse bu se­zondaki karakterler, özellikle üçüncü se­zonun bir anda her şeyi değiştirmesi ve sadece bir tanıdık karakterle kalmamız ve onu da kontrol etmiyor oluşumuz bayağı tuhaf ve uzak hissettirmişti. Bu sezon daha ilk bölümden karakterlerle çok rahat bağ kurdum ve neden oldu­ğuna dair pek bir fikrim yok.’Karakterle­rin çocuk olması’demek istiyorum ama onun da sebebini açıklayamıyorum, ‘karakterler iyi yazılmış’demek için de daha çok erken. Ama önceki sezonlara kıyasla elementine ve AJ1 kendi akran­larıyla görmek ve bu kıyametin içinde büyümenin ve doğmanın etkilerine şahit olmak harika bir tecrübe.

Teknik açıdan da oyunun bu sefer harika olduğunu söylemem gerek. Üçüncü sezonda oyun motorunu cilala- dıklanndan sonra görsellik tuhaf hisset­tiriyordu ve bayağı sıkıntılı çalışıyordu oyun. Ancak burada görsel olarak ilk iki sezondaki sanat tarzını yakalamalarının yanı sıra sinematografi de serinin en iyilerinden biri olmuş. Seçilen kamera açıları ve kullanılan renkler harika bir uyum içerisinde. Ayrıca etrafta topla­nabilir eşyalar bulup bunları oyundaki odanıza yerleştirip’ev’hissiyatı yarata­biliyorsunuz. Ufak bir şey ancak hoş bir ekstra olmuş.

Yine mi cliffhanger?

Sonuç olarak elimizde yine diffhanger’la biten, harika bir sezon başlangıcı yapmış ve ilk sezon hissiyatını bolca hissettiren iyi bir The Walking Dead oyunu var.TelItaleln küçülmeye gitmesi ve projelerini azaltmasının etkilerini bayağı net bir şekilde görebi­liyoruz. Umarım tüm sezon bu çizgiyi bozmadan devam eder. Şimdiden nasıl bir finalle karşılaşabileceğimize dair bir fikrim var ama… Neyse, bana kalsın şimdilik o fikir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.