Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

TP-Link Neffos C5A inceleme

Kurulduğu 1996 yılından beri ağ çözümlerinde ürünler sunan ve 2005 itibariyle dünya pazarına açılan ve 170 ülkede hizmet sunan TP-Lınk, farklı alanlarda araştırma-gelistırme yapmaya devam ediyor. Adını bir kablolama tekniği olan “twisted pair link” (sarmal kablolama) teriminin kısaltmasından alan TP-Link, Neffos adını verdiği akıllı cep telefonu serisinin ülkemizde satılan model sayını, son telefonu Neffos C5A ile 11 ‘e çıkardı, özellikle uygun fiyatı ile dikkat çeken giriş seviyesi akıllı telefon C5A modelini incelememize aldığımızda fiyatının 599TL olduğunu belirtelim.

Rakiplerine kıyasla uygun fiyatlı modellerini satısa sunan TP-link, C7 modeli ile, daha önce Türkiye’de satışa sunulmuş C5 serisinin devamı C5A modelini aynı anda tanıttı. Neffos C5A modeli tasarım olarak bakıldığında tipik bir giriş seviyesi akıllı telefon görünümüne sahip. Elbette görüntüsünü etkileyen en büyük etken uygun maliyeti. Bu anlamda sıra dışı bir görünüme sahip olduğu söylenemez. Özellikle ön yüzünde Neffos ya da TP-Link logosunun olmaması telefonun görünümünü daha da sadeleştiriyor. Ucuz telefonlarda pek de sık karşılaşmadığımız ön flaş, telefonun ilk dikkat çeken özelliklerinden biri. Telefonun arka yüzünde de fazla teferruatlı bir tasarım yok. “Neffos” logosu, kamera, flaş ve ana hoparlör simetrik bir şekilde arka yüzeye dağıtılmış durumda. Telefonun tamamında başka bir renk bulunmuyor; sadece gri bir yüzeye sahip. Bu anlamda ucuz bir hissiyat yaratan telefonun hissedilen kısımları sadece ekran ve plastikten oluşuyor. Ekranının yağ itici bir kaplaması olmadığı için ekranın sık bir şekilde silinmesi gerekebiliyor. Telefonun genel kalitesi ise fiyatı düşünüldüğünde beklenenin üzerinde.

Telefonun ön yüzünde flaş, yakınlık sensörü ve ön kamera var. Işık sensörü olmadığı için otomatik ekran parlaklığı gibi bir menü seçeneği yok. Ekranın altındaki tuşların da arka ışığının olmaması bir dezavantaj. Telefonun alt sağ kısmında ise mikro USB ve hoparlör bulunuyor. Üst kısmında ise 3.5mm kulaklık girişi bulunuyor. Alışkın olmadığımız bir şekilde bu telefonun bataryası çıkarılabilir şekilde tasarlanmış durumda. Arka kapağı çıkardığımızda karşımıza 2 sim kart ve bir hafıza kartlık alan çıkıyor. 1,3GHz hızında çalışan 4 çekirdekli bir seri olan MediaTek

MT6580M işlemciden gücünü alan Neffos C5A, 854×480 gibi düşük bir çözünürlük ile karşımıza çıkıyor. 5″ gibi ne çok büyük ne de çok küçük bir ekrana sahip olan Neffos C5A, ekrana farklı açılardan bakıldığında görüntü kaybına neden olan TN panele sahip. Her ne kadar MıraVısion yazılımı ile kontrast, parlaklık gibi ayarlara müdahale varsa da çok fazla yardımı olmuyor. 1GB RAM ve 8GB depolama alanı ile gelen Neffos C5A, arka kamerada 2.4F dıyaframlı 5 MR önde ise 2MP’lik bir kamera kullanıyor. Özçekim için “güzelleştirme modu” ile ten düzeltme, ten rengi parlaklığı gibi ayarlara erişebiliyorsunuz. 2600mAh pili ile testlerimizde 4-5 saat ekran süresi veren Neffos C5A’nın bu anlamda girişi seviyesi bir telefon için günü rahatlıkla çıkarabildiğini söyleyelim. Telefonda güvenlik için kullanmaya alıştığımız parmak izi okuyucu yok. Desen ve pin ile şifreleme yapıyor.

Kutudan Android 7.0 ile çıkan Neffos C5A, düşük bütçeli sade bir telefon arayanlara hitap ediyor. 159 gram ağırlığı ve plastik yapısı ile sade bir tasarım sunan telefon, TP-Link kalitesi ve güvencesiyle birleşince alınabilir seçenekler arasına giriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.