Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Ücretsiz Photoshop

Photoshop en iyi fotoğraf düzenleme yazılımı olarak kabul edilir, ancak Internet’te benzer fonksiyonlara sahip üstelik de ücretsiz ve daha basit alternatiflerini bulabiliyorsunuz. Bunlardan bazılarını derledik.

Su nokta hic tartışmasız doğrudur, Adobe Photoshop pazardaki en iyi fotoğraf düzenleme yazılımı olmaya devam ediyor.

Fakat resmi bir eğitim görmedikçe, hakim olunması zor bir program ve orada en ucuz seçenek değil. İste bu nedenle, piyasadaki en iyi ücretsiz fotoğraf düzenleme yazılımlarına göz atıyoruz; bunların her biri, Photoshop’la aynı fonksiyonları sağlamakta ancak ücretsizler.

Aşağıdaki programların her biri, örneğin yeniden boyutlandırma, kırpma ve pozlamayı düzeltmemize izin veren temel ve yarı-gelismis görevleri gerçeklestirebilirler.

> GIMP

Genellikle Photoshop’a en iyi ücretsiz alternatif olarak gösterilen GIMP (GNU Image Manipulation Program), ürünü sürdüren ve geliştiren bir gönüllü geliştirici topluluğuna dayanan acık kaynaklı bir uygulama. Mac ve PC için mevcut olan, profesyonel düzeydeki düzenleme ve rötuş araçlarına bir arada sahip oluyorsunuz – Adobe’ye yüzlerce dolar veremeyecek tasarımcılar için mükemmel. Programı başlattıktan sonra, resmi gösteren özel bir pencere ve araç kutusu ve katmanları düzenlemek için ayrı pencereler buluyorsunuz. Büyük bir ekran veya iki ekran kullanırken, resimlerinizle oynamak için hos ve büyük bir çalışma alanına sahipsiniz. Araç kutusu içindeki ikonlar kırpma, serbest seçme, boyama ve fırça araçları gibi işlemleri temsil ediyor ve fotoğraflarınıza çeşitli efektler uygulayabilirsiniz. Photoshop gibi görünebilir, ancak GIMP kendine özgü bir görünüme sahip.

> PhotoScape

Temel resim düzenleme dışında PhotoScape, ayrıca slayt gösterileri ve animasyonlu GIF’ler oluşturmanıza, ekran görüntüleri çekmenize ve görüntüleri birleştirip ayırmanıza izin verir. Araç çubuğunuzu özelleştirebilirsiniz, böylece en çok kullandığınız özellikleri düzenleyebilir ve daha sonra yazılımın özelliklerini derinleştirmek istediğinizde varsayılan araç çubuğuna geri dönebilirsiniz.

PhotoScape yazılımını ücretsiz olarak indirebilirsiniz. Ancak Open Candy ağının bir parçasıdır ve diğer “önerilen” yazılımlar için reklamlar içerir. Bu, PhotoScape’e özeldir ve adware olarak bilgisayarınızın geri kalanına sızmaz.

► The Nik Collection

Nik Collection, Google’ın izniyle gelen ve Su anda tamamen ücretsiz olan bir resim düzenleme paketi. Bu, mevcut en güçlü online araçlardan biridir ve 2016’da Google onu piyasaya ücretsiz sürdüğünde, oldukça büyük bir haber olmuştu. Collection’da, her biri farklı bir odağa sahip olan yedi eklenti bulunmakta. Analog Efex Pro, bir vintage estetiği üreten efektlere odaklıyken veya dijital fotoğrafların daha doğal görünmesini sağlarken. Color Efex Pro bir ton filtre sağlıyor. Diğer taraftan Silver Efex Pro, siyah-beyaz görüntülere yönelikken, Viveza, bir fotoğrafta, filtreler kullanmadan belirli renkleri değiştirmenize olanak tanıyor. Son iki eklenti olan Sharpener Pro ve Dfine, netlik düzeyini artırmanıza ve diğer şeylerin yanı sıra gürültüyü azaltmanıza olanak tanıyor.

En iyi tarafı, tek tek araçları veya tüm paketi bir kerede indirebilmek. Araçları öğrenmek biraz zaman alabilir ancak farklı fonksiyonları ayırarak yazılım, insanların herhangi bir anda ihtiyaç duydukları şeyleri seçmesini ve almasını kolaylaştırıyor.

2017 yılının basında Google’ın bu araçlara yamalar veya güncellemeler sunmayacağını gösteren bazı üzücü haberler olsa da, Ekim ayında DxO’nun satın aldığı açıklandığında hersey değişti. Nik Collection’ın yeni bir sürümü, 2018’in ortalarında yeni sahiplerinin tam desteği ile piyasaya sürülecek.

>- Paint.NET

Bu, çırağın usta olduğu bir durum. Paint.NET, Microsoft’un danışmanlık yaptığı, bir üniversite lisans tasarım projesi olarak yaratılmış ve mezunlar tarafından sürdürülmeye devam edilmektedir.

Başlangıçta Windows’un bir parçası olarak gelen Microsoft Paint için ücretsiz bir yedek olarak geliştirildi. Paint.NET, Microsoft Paint’i işlevselliğini aştı ve bazı gelişmiş özellikler de içeriyor.

Paint.NET, katmanları destekleyen pratik bir kullanıcı arayüzüne, ne kadar kötü olursa olsun, çeşitli özel efektleri ve diğer araçları herhangi bir hatadan kurtarmak için “sınırsız geri alma” özelliğine sahip. Microsoft Paint’in görüntüleri yeniden boyutlandırmaktan fazlasını yapabildiği yerde Paint.NET, Photoshop ve diğer ücretli programlarla sınırlı olmasını beklediğiniz daha gelişmiş fotoğraf düzenleme işlemlerini de gerçekleştirebiliyor.

> HitFilm Express

HitFilm Express, dijital efektler konusunda uzmanlaşmış ücretsiz bir video düzenleme servisidir, daha yaratıcı fotoğraf efektleri oluşturmak için idealdir. Hem 2D hem de 3D birleşimi, seçilecek 180’den fazla görsel efekt ve bol miktarda fikir içeren bir toplulukla, hayal edebileceğiniz neredeyse tüm görüntüleri gerçekleştirebilirsiniz. Ironman benzeri bir kafa görüntüsüne bir vesikalık resim koymaktan, en iyi arkadaşınızı bir Jedi’ye dönüştürmeye kadar herşeyi deneyebileceğiniz bir uygulama.

>• Pixlr.com

Pixlr.com, tamamen ücretsiz olan katmanlı bir ürün. Site, fotoğraf düzenleme işlemini Pixlr Editor (gelişmiş) ve Pixlr Express (verimli) olarak ayırıyor. Site, bir akıllı telefon veya tablette fotoğrafları düzenleyebilmeniz için bir mobil paket de sunuyor – hem iOS hem de Android sürümleri mevcut.

Pixlr Editör daha çok Photoshop’a benziyor. Resmi kırpmanıza, boyutlandırmanıza ve ayar yapmanıza izin veren basit bir fotoğraf düzenleme aracı.

Flaş patladığında ortaya çıkan şeytan gözlerini kaldıran kırmızı göz aracı var.

Diğer taraftan Express, yaratıcı katmanları resimlerinize koymanıza olanak tanıyor – bu gerçekten fotoğraflarınızla oynamanızı sağlar. Örneğin, fotoğrafın üzerine bir kahve fincanı konmuşgibi görünmesi için bir resme leke koyabilirsiniz.

Pixlr’in, Web tabanlı ve masaüstü görüntü düzenleyicileri arasındaki bir yerde konumlandığını unutmayın: Yazılımın indirilebilen mobil ve masaüstü sürümleri var. Bununla birlikte, genellikle bir browser sekmesini açıp online sürümü yüklemek daha kolay.

İndirme sitesi Adobe Flash’ın çalışmasını gerektiriyor. Bu nedenle, karşıdan indirmeden önce onu etkinleştirmeniz gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.