Üst sınıf tabletler testte

Akıllı telefonlardan farklı olarak tabletleri iki yıldan çok daha uzun süre rahatlıkla kullanabiliyoruz. Dolayısıy­ la satın alırken cihazın yeterli kapasiteye ve doğru bile­şenlere sahip olup olmadığına dikkat etmek gerekiyor. Bütçe­niz izin veriyorsa, görüntü kalitesi ve batarya ömrü tarafında da yüksek değerlere sahip üst sınıf bir tablet satın almanız mümkün.

Testimizde LTE mobil iletişim özelliğine de sahip 5 üst sı­nıf tablet kullandık. Bunlar Apple iPad Pro 9.7 (3599 TL). Apple iPad LTE (2499 TL). Samsung Galaxy Tab S3 LTE (2877 TL). Hu- awei MediaPad М3 Lite 10 LTE (2368 euro) ve gerçek anlamda fiyat kıran Asus ZenPad 3 8.0 (sadece 1699 TL) modelleri. Doğal olarak ilk iki cihaz İOS, diğer 3 cihaz ise Android işletim siste­mi kullanıyor.

Bu test performansta aplikasyon, video, ve mobil oyun üzerine yoğunlaşıyor. Donanımın bu anlamda zorlanıp zor­lanmadığına bakıyoruz. Diğer taraftan batarya süresi, boyurt- lar ve ağırlık da taşınabilirlik skorunu değiştiriyor.

Görüntü açısından çözünürlük, parlaklık ve kontrast gibi özellikleri değerlendiriyoruz. Bellek, arayüz ve genişleme yete­nekleri ise bileşen skorunu etkiliyor.

Performans: Kaderi Apple belirliyor

Performas denince Apple’ın iPad nesli hala lider konumunda. Yeni А9Х işlemcisi ve dahili M9 hareket yongası sayesinde bu tabletler yalnızca 2 çekirdek ve -nispeten düşük- 2GB RAM bel­leğe rağmen hala rakiplerinin tozunu attırıyor. Normal iPad versiyonuna göre iPad Pro modeli konfigürasyonuna daha fazla güç sığdırabiliyor; zira hem yeni А9Х

işlemcisi 2.16 GHz hızında çalışıyor (normal modelde 1.85 GHz), hem de PowerVR 7ХТ grafik yongası (iPad LTEöeki Power GT7700 çipine göre) daha yüksek render kapasitesine sahip. iPad LTE modeli 3DMark Icestorm testinde 30.000 sko­runu görmüş olsa da iPad Pro bunu 33.701 seviyesine taşıyor. Bu fark pratikte bize iOS işletim sisteminde tamamen takıl- masız bir deneyim olarak yansıyor. Uygulama mağazasından indirdiğiniz karmaşık 3D oyunlarda bile takılma olmadan yüksek FPS değerlerine ulaşmak mümkün.

Bu cihazın doğrudan rakibi Samsung S3 LTE aynı seviye­de performansa sahip olmasa da gayet başarılı denilebilir: Hem işlemler çok akıcı gerçekleşiyor, hem de uygulamalar çok hızlı açılıyor. Diğer taraftan üreticinin geçen yılın Snapdragon 820 işlemcisini kullanmaya karar vermesi ilginç. Şirket bunun sebebinin. 835 ten daha kararlı çalışması olduğunu be­lirtiyor ancak bu seçim cihazın teknoloji açısından bir yıl daha erken eskimesini sağlayacak. Daha ucuz olan Asus ve Huawei, benchmark testlerinde daha düşük skorlar elde etti. Asus, Snapdragon 650 işlemcisi sayesinde cihazını listeye sok­mayı başardı. Huavvei ise ciddi anlamda zayıf olan Snapdra­gon 435 işlemcisine rağmen 3DMark testinde 10.000 skoruna ulaşabildi. Günümüzde sorun yaratmıyor olsa da tabletinizi 3-4 yıl daha kullanmayı planlıyorsanız bu işlemcinin kısa süre içinde bazı yetersizlikler yaşatacağını göz önünde bulundu­run.

Taşınabilirlib: Samsung S3 ile muhteşem pil ömrü

Samsung S3 performans alanında Apple’a yenilmiş görünse de çalışma süresi açısından mükemmel denebilir: Web modunda 9 saat 5 dakika, video izlemede 8 saat 16 dakika ile çoğu tabletin ulaşamayacağı bir pil performansı vaadediyor. Ayrı­ca şarj süresi yalnızca 3 saat 8 dakika. Şaşırtıcı olan bir diğer nokta ise artık Asus ve Huavvei tarafından üretilen giriş sevi­yesi tabletlerde bile (sırasıyla 3-5 saat şarj ile 6.5 saat, 4.5 saat şarj ile 7.5 saat gibi) uzun çalışma süresi elde etmek mümkün.

Batarya kapasitesinde Apple’ın üst model cihazları geri­de kalıyor. iPad LTE modeli video modunda 6.5 saat çalışabi­lirken web modunda yalnızca 5 saat kullanılabiliyor. 4:31 saat­lik şarj süresi ortalamanın hayli üzerinde. iPad Prodaki çok daha kısa video izleme süresinin (5:11 saat) sebebi, daha ince bir tasarıma ulaşmak. 5mm kalınlığı şık dursa da bunun için batarya boyutunun küçültülmüş olması tartışma konusu.

Kasa kalınlığındaki ufak farklara rağmen teste giren ci­hazlardan 4’ü 10″ ekrana sahip. Genel anlamda boyutlarının aynı olduğu söylenebilir. Ağırlıkları da 430gr (Samsung) ile 478gr (iPad LTE) arasında değişiyor. Asus tablet ise 8″ ekranı ve 320gr ağırlığı ile hem taşınabilirlik, hem de kullanım kolay­lığı açısından yüksek puana sahip.

Ekran: İyi bir kontrast ve zengin renkler

Üst sınıf tabletlerimizin tmümü görüntü anlamında iyi bir iz­lenim bırakırken özellikle iPad Pro göz doldurdu. Yüksek kontrast ve parlaklık değerleri ile cihaz güneşli havalarda bile rahatlıkla kullanılabiliyor.

Apple ve Samsung tabletler 9.7″ (köşeden köşeye) ekran boyutu ve 2048×1536 piksel sayısına sahip. Bu da 264 dpi çözü­nürlük anlamına geliyor.

Piksel yoğunluğu tarafında en yüksek değer, 320 dpi ile Asus cihazında. Bu tablet 8“ ekranda 2048×1536 piksele sahip. Görüntü kategorisini toparlarsak, tüm “retina” ekranlı 4 cihazın görüntü skoru farkedilir derecede yüksek diyebiliriz. Anсак iPad LTE modeli dama kontrastında daha zayıf; bu da gö­rüntü skorunu biraz düşürdü. Huawei MediaPad iyi bir ekrana sahip olsa da yalnızca 1920×1200 çözünürlüğü gelecekte bazı sı­nırlandırmalara yol açabilir.

Donanım: Android cihazlar depolamada cimri

Daha önce de bahsettiğimiz gibi 5 tablet de LTE arayüzüne sa­hip. Yani internet bağlantısı için WiFi ağına muhtaç değiller; ama tabii ki bir SİM kart gerekiyor. Bluetooth ve WLAN (ac) des­teği de standart donanım arasında. Tüm cihazlarda Bluetooth LE versiyonu mevcut yani akıllı ev sistemlerini kontrol etmek mümkün. Diğer taraftan cihazlar depolama belleği açısından farklılık gösteriyor: Test konfigürasyonunda Apple, cihazlarını 256GB (iPad Pro) ve 128 GB (iPad LTE) ile donatmış. Android ci­hazlarda ise en fazla 32GB mevcut. Daha fazla depolama alanı için microSD yuvasına başvuruyoruz. Bu durum tabii ki büyük bir sorun değil ancak en azından pahalı Samsung tabletin biraz daha fazla depolama alanı ile gelmesini beklerdik.

Testimize Stylus kalem ile gelen tek cihaz Samsung S3. Bu sayede bazı güzel özelliklere de sahip: Cihazı uyku modundan Stylus ile uyandırdığınızda tablet doğrudan not defteri uygula­masını açıyor. Belli ki Samsung klasik not defterini daha klas bir kullanıma uyarlamayı düşünmüş. Cihaz üzerinde bulunan 4 adet AKG hoparlör ise tablet altından gelen sesin belirgin şekil­de ayrıştırılabilmesine olanak tanıyor. Diğer taraftan iPad Pro da yine 4 hoparlöre sahip ve bu anlamda Samsung tabletten ge­ri kalır bir tarafı yok.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.