Virtual Reality

Genel Durum

Hemen girişte de belirttiğim üzere artık tüm firmalar VR teknolojisinin bir ucun­dan tutmak adına elinden geleni yapıyor. Ancak bunu yalnızca donanım noktasında değerlendirmenin oldukça yanlış olduğu­nu düşünüyorum. Şu an için VR teknolo­jisi emeklemekte olsa da, bu teknolojiyi oldukça efektif kullanan -ya da kullanmak isteyen- çok sayıda oyun, film ve uygulama bulunuyor. Bana sorarsanız son dönemde bunlardan en dikkat çekici olanı, Felix & Paul Studios’un Miyubi’si. 40 dakikalık film kesinlikle görülmeye değer. Ana konumuz olan oyunlarda ise Ubisoft’un Star Trek: Bridge Crew’u oldukça farklı bir deneyim vadetmeyi başarıyor. Ayrıca donanımsal anlamda Neurable’ın akıl gücüyle VR oyun­larını oynamamızı sağlayan Vive eklentisi oldukça dikkat çekici. Son olaraksa, Valve’ın bir VR kontrolcüsü üstünde çalıştığı artık bi­linen bir gerçek. Bu konuda yapımcı firma­lardan haberler gelmeye devam ediyor. Son gelen bilgilerse Valve’ın Knuckle’ınm Ocu- lus Touch ve Vive VVand’den çok daha ba­şarılı olduğu yönünde. Genel olarak geçen aydan aklımda kalanlar bunlar olsa da, biraz da firmalar özelinde konuşmakta fayda var.

Oculus Rift

Oculus Rift günümüzdeki tanımıyla VR ile tanışmamızı sağlayan cihaz olmuştu. Bir kickstarter projesi olarak Dünya’ya gözleri­ni açan cihaz, 2016’da elde ettiği 355 binlik satışıyla rakiplerinin gerisinde kalmış gibi gözüküyor. Ne var ki Samsung’un Gear VR’ı bu eksikliği 2.3 milyonluk satışıyla fazlasıyla kapatıyor. Malumunuz Gear VR da Oculus yardımıyla geliştirilmiş olan bir cihaz. Satış rakamlarını bir kenara koyarsak, cihazda kayda değer değişimler olmaya da tabii ki devam ediyor. Bunlardan bence en önemli­siyse geçtiğimiz ay bir Reddit kullanıcısının fitilini ateşlediği sanal asistan söylentileri. Facebook’un bu konuya yoğunlaştığını ve çalıştığı firmanın da bununla ilgili bir test yaptığını söyleyen kullanıcının söyledikleri hala teyit edilmeye muhtaç olsa da, yakın gelecekte bu konuda bir takım gelişmeler göreceğimiz konusunda hemen herkes oldukça emin. Ayrıca yakın zamanda kul­lanabilecekmişiz gibi gözükmüyor olsa da “eldiven kontrolcü” konusunda da geliş­meler devam ediyor. 2018 içinde kablosuz olarak ve tek başına çalışabilen bir Oculus VR başlığının 200$ fiyat etiketiyle piyasaya çıkacağı da ciddi olarak konuşulmaya baş­landı. Son olarak da bir indirim haberi var. Oculus Rift’e sınırlı bir süre için 400$’a sa­hip olmak mümkün.

HTC Vive

Oculus Rift ile birlikte piyasanın di­ğer ağır topu HTC Vive da 2016’da elde ettiği 420 bin satışı ile PSVR’ın ardında kaldı. Yakın vadede de bu çok değişebilirmiş gibi durmuyor. An­cak bu konuda atılımlar da yok değil, HTC’nin Xiaomi ile birlikte yalnızca Çin’e özel olarak tek başına çalışabi­len bir VR başlığı piyasaya sürmeye hazırlandığı gelen bilgiler arasında. Konum sensörü bulunmayacak olan bu cihazın henüz fiyatı belli olmasa da, Çin dışında da piyasaya sürülmesi ile HTC’yi biraz daha ön plana çıkarabi­lir. Bunun yanında belki de Xiaomi’nin Avrupa piyasasına yaklaşması için de ön ayak olur. Konumuza dönersek, Dünya çapında ciddi bir işlem hacmi­ne sahip olan lojistik firması UPS de çalışanlarını eğitmek için VR teknolo­jisinden yararlanma kararı aldı ve ter­cihi HTC Vive’dan yana oldu. İlerleyen günlerde VR’ın iş Dünyasında da daha sık kullanıldığına şahit olacağımızı tahmin etmek pek de güç sayılmaz.

Beklentiler

Son dönemde oldukça popüler hale gelmiş olsa da VR hala oldukça genç bir teknoloji. Buna bağlı olarak da ge­lecekte ciddi değişimlere uğrayacağını ön görmek pek de güç sayılmaz. Bu noktadaysa en büyük beklentiler daha geniş görüş alanı, kablosuz çalışma, daha kaliteli grafikler ve daha uygun fiyatlar noktasında birleşiyor. Tüm bu konularda çalışmalar yapılmakta oldu­ğunu da biliyoruz ve çok yakın gelecek­te tümüyle yüzleşeceğiz.

Playstation VR

PSVR tarafındaysa son dönemde gelen haberler rakiplerine göre oldukça fark­lı. Öyle ki, PSVR haberlerinin tamamını gelecek olan oyunlar oluşturuyor. E3’de gördüğümüz The Inpatient, Skyrim, Doom, Moss, Persistence gibi yapımlar­sa bunların en dikkat çekici olanları. Ayrı­ca Mayıs’ta piyasaya sürülen Farpoint de VR ile neler yapılabileceğini kanıtlamayı başardı. PSVR tarafında en dikkat çekici haberse cihazın elde ettiği satış başarısı. Haziran itibari ile 1 milyon ünite barajı­nı aşan cihaz, 2016’daki yalnızca 3 ayda elde ettiği 745 binlik satış başarısı ile de övgüyü kesinlikle hak ediyor. Önümüzde­ki günlerde piyasaya çıkacak olan oyun­ların da etkisiyle PSVR’ın satış trendinin aynen devam edeceğini düşünüyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.