Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Windows 10’un Özellikleri

Şantaj koruması, gözle kontrol, entegre Linux gibi alternatifler…

Tüm bunlar Windows 10 için Redstone 3 güncellemesinin içerikleri arasında yer alıyor. Sizin için en önemlilerini derledik.

Satya Nadella liderliğindeki Microsoft, Windows 10 işle­tim sistemi ile eski iş modeline veda etti. Birkaç sene­de bir yeni ve büyük bir işletim sistemi geliştirmek ye­rine. firma artık Windows’u bir hizmet olarak pazarlıyor. Gelecekte Windows un sürekli güncellenerek devam ettiri­lecek bir işletim hizmeti olması planlanıyor. Böylece piyasa­da da iz bırakmak Microsoft için daha da kolaylaşacak.

Google ve Facebook’a bağımlılık

Tıpkı internetteki arama motorları gibi Windows ıo’da yılda 2 büyük güncelleme ile kendini geliştiriyor. Bunlar sayesin­de Microsoft işletim sistemine yeni fonksiyonlar ekliyor ve güncel trendleri yakalıyor. Büyük güncellemelere ek olarak aylık ve ufak yamalar ile hatalar ve güvenlik açıklıkları gi­deriliyor.

Redstone ı güncellemesi ile yeni bir başlat menüsü­ne. Windows Defender için çevrimdışı moda ve Cortana ve Edge tarayıcı için eklentilere kavuşmuştuk. Devam niteliğindeki Redstone 2 güncellemesi oyun alanında gelişmeler, yenilenmiş veri güvenliği fonksiyonları ve Paint3D’yi beraberinde getirmişti. Şu an Redstone 3 güncellemesinde ise heyecan uyandırıcı yenilikler yer alıyor.

Zamanında yetişmeyen özellikler

Zaman tüneli fonksiyonu ile kullanıcının işlem yaptığı içerikler ve uygulamalar herhangi bir zorluk çekmeden farklı platformlarda senkronize oluyor. Yani akşam ev­deki bilgisayarınızda yaptığınız bir işlemi sabah metro­da tabletiniz ile tamamlayabiliyorsunuz. Amazonun senkronizasyon hizmeti Whispersync şu an buna ben­zer bir yapı ile çalışıyor. (Fakat sadece e-kitap ve sesli kitaplar için kullanılabiliyor.) Oldukça yararlı olacağı düşünülen zaman tüneli fonksiyonu Redstone 3 ile gel­miyor. Aynı durum. Cloud Clipboard özelliği için de ge­çerli. İki özellik de zamanında yetiştirilemedi. Elbette bunda veri uzmanlarının Clipboard ve zaman tüneli özelliklerinin veri güvenliği konusundaki zayıflıklarını ortaya çıkarmalarının etkisi de büyük.

Son birkaç ayda Microsoft birkaç ön sürüm yayın­layarak Redstone 3 hakkında bazı bilgileri de vermiş ol­du. Firma değişik sürüm numaraları kullanıyor. Tam güncellemeler bir sayı ile belirtiliyor. Bu sayıda sene ve ay bilgisi bulunuyor. Redstone 2’nin kodu 1703 idi. (Mart 2017) Bundan başka yapım numaraları da yine Micro­soft tarafından kullanılmakta. Redstone 3 un ön sürü­münün yapım numarası 16257 olarak geçiyor. (Bu ve di­ğer ön sürümler hakkında daha detaylı bilgi ve ilk elden deneyim için Windows Insider programına ücretsiz üye olabilirsiniz.)

Ne kadar az, o kadar iyi

Elbette yeni güncelleme ile tek yapılan yeni fonksiyon­lar ve uygulamalar eklemekten ibaret değil. Microsoft hemen her güncelleme ile sistemden bazı elemanları da söküp alıyor. Redstone 3 ile silinen bir eleman ise EMET güvenlik aracı. Microsoft klasik Paint yazılımını da sil­meyi ve Windows ıo’dan tamamen kaldırmayı da plan­lamıştı. Fakat internet topluluklarından yükselen ne­gatif yorumlar şirketin şimdilik bu planı askıya almasını sağlamış gibi görünüyor. Paint. şimdilik yaşa­mına Windows Mağazada devam ediyor ve istenirse buradan sisteme yüklenebiliyor. Ekranın sağ üst köşe­sinde yer alan ve uygulamalar ile fonksiyonları göste­ren tablo da Microsoft’un kaldırdığı özellikler arasında.

Baharda açıklanan Fluent Design özelliği hakkında hala ek bir bilgimiz yok. Aslında Redstone 3 güncelle­mesinde şeffaflık ayarı var fakat aktif durumda değil. Windows îo’un ARM versiyonu cephesinde de pek bir ses yok.

Redstone з güncellemesinde yer alacak özellikleri deneyebilmek için elbette yüklemiş olmanız gerek. Ya­vaş bir internet bağlantısına sahip Windows kullanıcı- lan. Redstone 3 ile gelecek yeniliklerden memnun ka­lacaklardır. “Başlat>Ayarlar>Güncelleştirme ve Güvenlik>Gelişmiş seçenekler>Teslim iyileştirme>Ge- lişmiş seçenekler” yolunu izleyerek Windows tarafın­dan yapılacak yükleme ve indirmeleriniz için var olan ağ genişliğinin yüzde kaçının kullanılacağını manuel olarak belirleyebileceksiniz.

Windows 10 için yeni güvenlik özellikleri

Güvenlik yazılımı EMET’in yeni güncelleme ile kaldı­rıldı. Redstone 3 ile yeni ve Windows Defender’a enteg­re bir güvenlik elemanı geliyor. Ön sürümde bu elema­nı aktive etmek için sağ alt köşedeki kalkan ikonuna çift tıklayın ve “Uygulama ve tarayıcı denetimi>Explo- it protection ayarlan” yolunu izleyin. Gerekli tüm ko­ruma fonksiyonları buradan devreye alınabiliyor.

Ek olarak Windows ıo. klasör ve dosyalarınızı za­rarlı Truva atlarından koruyan bir koruma fonksiyo­nuna daha kavuşuyor. “Folder Access Monitor” adı ve­rilen bu özellik yine Windows Defender ile entegre çalışacak. Aktive etmek için yine kalkan ikonuna ba­sın ve “Virüs ve tehdit koruması > Virüs ve tehdit koru­ması ayarları >klasör erişim monitörü” yolunu izleyin. “Korunan klasörler” özelliği ile hangi klasörlerin Win- dows tarafından herhangi bir değişikliğe karşı koru­nacağım belirleyebilirsiniz. “İzlenen klasör erişimi üzerinden uygulamaya izin ver” özelliği ile ilgili klasör­lerde değişiklik yapmasına izin verdiğiniz uygulamala­rı belirleyebilirsiniz. Diğer tüm uygulamaların bu kla­sördeki faaliyetleri Windows tarafından engellenecektir.

Linux’a gelen geç ilgi

Yeni güncelleme ile Microsoft, Linux konusunda da bazı yenilikler tasarlıyor. Insider ile tüm test kullanıcı­ları Ubuntu. OpenSuse Leap 42 ve Suse Linux Enterp­rise Server 12’yi doğrudan Windows Mağaza aracılığıy­la edinebilecek. Fedora henüz listede yok. Bu entegrasyon muhtemelen geliştiriciler düşünülerek tasarlandı. Microsoft, Linux geliştiricilerinin dahi Windows platformlu çalışabilmelerini arzuluyor. Fa­kat yeni güncelleme planlandığı gibi giderse normal kullanıcılar dahi birkaç Linux sistemini Windows ile yan yana kullanabilir. Windows ıo, Linux ile aynı bilgi­sayarda çalışmayı kolaylaştırmak için uğraşıyor.

Redstone 3 ile görev yöneticisi artık ekran kartı­nın bellek kullanımını ve kapasitesini anlık olarak gös­teriyor. Hesap makinesi uygulamasının artık para biri­mi dönüştürme özelliği de var. (Kurlar internet üzerinden güncellenecek.) Sürüm 16257 ile Microsoft göz ile kontrol özelliği de getirdi. Tobii Eye Tracker aC bağlantısı ile (yaklaşık 160 Euro) fare imlecinizi elleri­nizi kullanmadan hareket ettirebileceksiniz.

Özetleyecek olursak yeni Windows ıo güncelleme­si işe yarar yenilikler ve yokluğuna alışılabilecek ke­sintiler getirecek. Yine de çoğu özellik aynı anda değil sırayla kullanıcılara sunulacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.