WORLD WAR Z

ALTTA KALANIN CANI ÇIKSIN

2013’de çıkıp da herkesi fena halde ters köşe yapan ve romanıyla geçtiği mekân­lar dışında neredeyse bağlantısız bir filmdi World War Z. Serkeş modunda, puşili ve en bitik halinde bile kola içerken topu­muzdan karizmatikgörünebilen bir Brad Pitt’e yaslamıştı film sırtını ve devamı gelecek kadar hasılat yapmayı da başarmıştı. İşte o konseptten uyarlanan 4 kişilik bir co-op hayatta kalma oyu­nuydu 2017’de duyurulan bu uyarlama. Leftfor Deacf i fena halde anımsatan oyundan (ama bu FPS değil omuz kamerası) ses soluk yok diyor­duk ki Gamescom’da ortamı bombaladılar res­men. Oynanış videoları, röportajlar, fragmanlar derken elimizde sürüyle güzel içerik var bu sefer.

Dikkatimi ilk çeken şey üstümüze haldır huldur gelen zombi sürüleri oldu (sizin de üstünüze gelseler sizin de dikkatinizi çekerler kanımca). Sürü deyince aklınıza 50-60 tane ipini koparmış zombi gelmesin ama. Tıpkı filmdeki gibi yüzlercesl tek bir yönde hareket eden, üstelik bunu da epeyce hızlı bir şekilde yapan vahşi canavarlar düşünün. Bir böcek sürüsü gibi toplaşıp üzerinize hücum eden ve fena halde Snickers eksikliği çeken bu arka­daşları durdurmak oyundaki ana etkinliğimiz.

WORLD WAR Z
WORLD WAR Z

Düşmanların yapay zekâsı (zombide zekâ… ok…) öyle ayarlanmış ki siz ne yaparsanız yapın engel tanımadan üzerinize gelecekler. Yüksek bir yerdeyseniz filmdeki gibi tepeleme bir piramit yapıp olduğunuz yere ulaşacaklar veya kurduğunuz tuzaklara takılanların üzerinden aşıp gelecekler. Bu kısım tabii akıllara direkt Metal GearSurvive’ı getirse de WWZ ondan daha tempolu ve oynaması rahat bir yapım olacak. 4 kişi olunca herkes farklı bir role bürü­nebilir olacak ve başlangıç ekipmanlarımız da buna göre şekillenecek. Oyunda da kitaptaki ve filmdeki gibi 3 ana alanımız var: New York, Kudüs ve Moskova. Tek kişilik modda buradaki dörder kişinin hayatta kalma mücadelesine odaklanacağız ve hepsinin (yani toplamda 12 kişinin) detaylı arka plan öyküleri ve dünyayı zombiler basmadan önceki hayatlarına göre özellikleri olacakmış.

Zamanla kazanacağı­mız tecrübe puanlarıyla karakter sınıfımızı güçlendirip yeni yetenekler almak ve olanları geliştirmek de olası. Onun dışında zombi vuıu- yoruz boyuna ve çoklu oyuncu modunda aynı yerlerde oynasak bile bizim başarı oranımıza göre değişen bir zorluk olacakından dolayı her seferinde farklı bir deneyim yaşayacağımız özellikle belirtiliyor. Ki zaten çıkıştan sonra DLC olarak yeni bölümler ekleneceğinin de sözünü veriyor Saber Interactive ekibi.

Benim en çok merak ettiğim konuysa bu kadar tekrara dayanan bir oyunun ne derece kalıcı olabileceği. Oynanış sağlam gözükse de yüzlerce zombinin saldırmasının yaratacağı cazibe çeşitlilik azsa (fragmanlarda bolca farklı silah, kurulabilir tuzak ve farklı zombi türü gördük neyse ki) fazla uzun ömürlü olamayacaktır, hele ki Days Gone’\a yakın tarihlerde çıkarlarsa WWZ’nin şansı iyice düşer. Ama şu da var ki film onca tantanaya ve negatif algıya rağmen iyi çıkmıştı ve hordalar haİinde saldı- ‘ ran zombilerle kapışmak da sandığımdan daha eğlenceli olabilir. Dolayısıyla çıkışında sürpriz yapabilecekler listesine almamızda bir sakınca görmüyorum ben WORLD WAR Z ’yi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.