Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

YAŞAMIN YEŞERDİĞİ EN KÖTÜ YERLER

BİZ DÜNYALILARIN ÇOĞU KOLAY YAŞAMI SEVERİZ. ÇEVRESEL

koşullar bakımından bizim için elverişli bir bölgenin dışında yaşa­mak için yapılmamışızdır. Ancak bazı dayanıklı yolcularımız, yani mikroplar bizim beğenmediğimiz yerlerde yaşayıp büyüyebilir. Olağanüstü koşullarda yaşayabilen (ekstremofil denen) bu canlılar sayesinde bilim insanları hayatın sınırlarını kavramayı umuyor. Bu da insanoğlunun Mars’ta ve ötesinde nasıl sağ kalabileceğinin sırrını bize sunabilir.

ÇÖL

Chrococcidiopsis, enerjisini güneş ışığından alan bir siyanobakteri. Çok az suya ihtiyaç duyduğu için dünyanın kutup­lar dışındaki en kuru yerinde. NASA’nın Mars için model olarak kullandığı Atacama Çölünde yaşayabiliyor.

TUNDRA

Methanosarcina soligelidi, son derece soğuk ve kuru Sibirya permafrostunda yaşıyor. Bilim insanları bu bakterinin yapısını, doğada nasıl bu­lunacağını araştırıyor. Böylece diğer gezegenlere ve ortalama sıcaklığın -63 derece olduğu Mars’ta benzer yaşam formlarını arayabileceğiz.

UZAY

Bilim insanları nor­mal bir bakteri olan Anobaerıa’run geneti­ğini. uzayda diğer mikropların yemesi için şeker üretecek biçimde değiştiriyor. Kendini besleyen bir ekosistemin parçası olarak bu bakteri gelecekte insanlığı doyurabilir. NASA 2017’de bakteriyi uzayda test edecek.

RADYASYON

İlk olarak radyasyon­lu et konservesinde saptanan  Deinococcus radiodurans,  ken­di genomunun birden çok kopyasına sahip. Dolayısıyla, radyas­yon bir tanesine zarar verse bile onarım için elinde sağlam bir plan oluyor. Bakteri aşırı soğukta ve de hidrasyonda da sağ kalabiliyor.

OKYANUS

Methanopyrus kandleri bakterisi­nin 116 numaralı suşu. magmanın ısıttığı suyun okyanus tabanından püskürdüğü çatlaklarda, yani hidrotermal bacalarda yaşıyor. Bir mikrop için kaydedilmiş en yüksek sıcaklık olan 122 derecede varlığını sürdürebiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.