Zehirli Kimyasallarla Beslenmek

Yerkabuğunda oluşan jeotermal hareketler, hidrotermal bacalardaki kimyasal üretimini durdurabilir. Bunun gerçekleşmesi, çevresinde yaşayan tüm canlıların ölmesi demek. O esnada bambaşka bir noktada açılan yeni bacalarda benzer bir yaşam döngüsü oluşmaya başlıyor.

Dondurucu Soğuk

Derin sularda suyun sıcaklığı

Ezici basınç, dondurucu soğuk ve zifiri karanlığa şimdi bir de zehirli kimyasallar ekleyelim. Bu koşullarda büyüyüp serpil­mek kolay olmazdı. Ama dev tüp solucanı (Riftia pachyptila) burada bile kendisine uygun bir cennet ortamı bulmuş gibi görünüyor.

Dev tüp solucanının varlığı, Pasifik Okyanusundaki hidrotermal bacaların keşfine kadar bilinmiyordu. Okyanustaki bu bacalardan çıkan su bazı ze­hirli kimyasallar ve mineraller açısından zengin. Böyle zehirli bir içerik canlıların birçoğu için ölümcül sonuçlar doğurur. Araştırmacılar bu bacaların yakınında zengin bir ekosistem bulmayı hiç beklemiyordu ve tabii birçok canlının böyle bir ortamı ev edindiğini görün­ce hayrete düştüler.

Suyun, volkanik ısınma sonucu kaynama derecesine yaklaştığı ve buna rağmen ışık yoksunluğunun sürdüğü bu bölgelerde yaşayan canlıların her biri benzersiz. Enerjilerini genelde zehirli içerikle bes­lenen bakterilerden elde edi­yorlar. Bunlardan biri de dev tüp solucanı. Boyu 2 metreye varan bu canlının ne gözleri, ne bir ağzı ne de bir sindirim siste­mi var. İçinde yaşayan bakte­riler sayesinde ayakta kalıyor. İki türün de birbirinden fayda sağladığı bu simbiyotik ilişkide bakteriler hidrotermal bacalar­dan elde ettikleri zehirli kimya­salları. Tüp solucanının ihtiyaç duyduğu organik moleküllere dönüştürmekte.

Dev tüp solucanları, larva halinden solucana dönüşürken

geçici olarak ilkel bir ağız ve bir de bakteriyi daha sonra içine hapsedeceği bir mide gelişti­riyor. Simbiyozun diğer ele­manı bu ağızdan girip içeriye yerleşince solucan büyümeye son veriyor, ağız ve mide yok oluyor.

Tüp solucanlarının gözleri yok ama hareket ve titreşimleri hissedebiliyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.